Większość z nas przyzwyczaiła się do zakupu mieszkania w tradycyjny sposób. Wyszukujemy oferty mieszkań z rynku wtórnego i umawiamy się z właścicielem lub przedstawicielem biura nieruchomości na oględziny lokalu. Jeżeli lokal nam odpowiada, idziemy do banku po kredyt lub kupujemy nieruchomość z pieniędzy zaoszczędzonych przez ostatnie kilka lat.

Inną formą zakupu mieszkania jest zakup u dewelopera. W wielu przypadkach polega on na wpłaceniu sporej zaliczki jeszcze przed rozpoczęciem budowy nieruchomości. Jest to bardzo popularna forma preferowana przez wielu początkujących deweloperów oraz firmy budowlane, które dopiero startują w tym biznesie. Ciężko jednak uzyskać dobrą cenę i wynegocjować dogodne warunki w podanych przeze mnie wyżej przypadkach. Trzecią możliwością, która jest stosunkowo nowa w naszym kraju, jest zakup mieszkania na aukcji nieruchomości.

Znane z zagranicznych filmów aukcje powoli zaczynają być popularne w naszych realiach. Aby przystąpić do aukcji, najpierw powinniśmy wpłacić wadium. Jest to pewnego rodzaju opłata za wstęp na aukcję. Wadium po zakończeniu licytacji w przypadku braku zakupu jest zwracane. Jeżeli jednak uda nam się wylicytować nieruchomość wpłacone wadium zaliczane jest na poczet ceny, jaką wylicytowaliśmy za dane mieszkanie. Wysokość wadium jest zależna od firmy, która zajmuje się licytacją, ale w wielu przypadkach nie przekracza 5000 złotych.

Jeżeli nie posiadamy gotówki na zakup mieszkania, ale chcemy inwestycję sfinansować kredytem bankowym, przed przystąpieniem do licytacji przejdziemy weryfikację zdolności kredytowej. Wszystko po to, aby upewnić się, że jeżeli wygramy aukcję, będziemy w stanie uzyskać kredyt w banku.

Jeżeli chodzi o ceny, jakie osiągają nieruchomości wystawione na licytację, to są bardzo zróżnicowane. Każda firma przeprowadzająca aukcję zastrzega sobie dla każdej z nieruchomości cenę minimalną poniżej, której nie może sprzedać mieszkania lub domu. To za ile uda nam się wylicytować interesującą nas nieruchomość, zależy w dużej mierze od konkurencji i osób licytujących z nami.