Przy wyborze własnego domu kierujemy się przede wszystkim wygodą, szukając jednocześnie spokoju i swobody. Chcemy mieć zielony ogród, każdy swój pokój, położenie w świetnej lokalizacji a wszystko to w jak najkorzystniejszej cenie. Dom bliźniaczy jest kompromisem między domem szeregowym a wolnostojącym. Pod względem estetycznym domy bliźniacze cechują się wysoką elegancją. Domy bliźniacze kojarzone  są z identycznymi budynkami, jednak dziś architekci oferują nam wiele rozwiązań i wariacji na temat domów bliźniaczych. 

Bliźniak – prywatność i towarzystwo w jednym 

Mieszkając w bliźniaku czujemy się swobodnie. Jednocześnie możemy intensywnie dbać o kontakty z sąsiadami, gdyż są oni na wyciągnięcie ręki (dosłownie), bliżej niż w domach wolnostojących. Sąsiedzi oddzieleni są od nas tylko jedną ścianą, która niekiedy jest „aż jedną ścianą” albo „tylko jedną ścianą”.
Bardzo często zdarza się tak, że mieszkańcami domów bliźniaczych są członkowie rodziny, krewni, przyjaciele. Wtedy taka sytuacja jest korzystna z uwagi na bliskość i możliwość rozwijania więzi oraz ewentualnej potrzeby wyciszenia w domowym zaciszu.
Mieszkając w domu bliźniaczym mamy dostępną przestrzeń domu jednorodzinnego, równocześnie dużym plusem jest fakt, że sąsiad (jeden) nie otacza nas z każdej strony, jak to się dzieje w domach szeregowych.
Oko sąsiada to często niezawodna ochrona przeciwwłamaniowa. Dlatego mieszkając w domu bliźniaczym zmniejszamy ryzyko włamania, poprzez posiadanie prywatnego stróża domu. Jednak niekiedy nasz osobisty ochroniarz może stanowić problem natury wścibskiej. 

Myśl ekonomicznie! 

Budowa domu bliźniaczego w tym samym czasie to bardzo dobre rozwiązanie dla mieszkańców, ponieważ koszty produkcji i materiałów pozostają podzielone, a także zwiększona zostanie skuteczność negocjacji. Ściana łącząca obydwa budynki zachowany zostaje poziom ciepła, co za tym idzie koszty ogrzewania zmniejszają się. 

Zminimalizowanie występowania konfliktów, usprawnienie wspólnego mieszkania i jego zasad należy ustalić już podczas wybierania planu, ponieważ nie ustalone w porę reguły mogą wpłynąć negatywnie na nasze sąsiedzkie życie.