Posiadanie własnego mieszkania jest dla wielu z nas priorytetem i podstawą do późniejszych planów jak założenie rodziny i wychowywanie dzieci. Nie dziwi więc nikogo, że tak wiele osób decyduje się na zadłużenie na ten cel w banku. Kredyty na zakup nieruchomości mogą być podpisywane nawet na 30 lat. Oznacza to, że przez najbliższe 30 lat jesteśmy zobowiązani do spłacania długu wobec banku. Należy zauważyć jednak, że rata kredytu w wielu przypadkach jest znacznie niższa niż czynsz, jaki mielibyśmy zapłacić za wynajęcie takiej samej powierzchni. Jednym słowem – wynajmowanie nie jest opłacalne. Od czego jednak zależą ceny na rynku nieruchomości?

Wpływ na cenę ma kilka ważnych czynników, które w dużym stopniu determinują cenę końcową za nieruchomość. Pierwszym z nich jest powierzchnia mieszkania. Zazwyczaj im większe mieszkanie, tym droższe jednak powyżej pewnych wielkości cena za pojedynczy metr kwadratowy spada. Tyczy się to bardzo dużych mieszkań powyżej 100 metrów kwadratowych.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę mieszkania jest jego położenie. To czy mieszkanie znajduje się w Warszawie, czy też o wiele mniejszym Zamościu na Lubelszczyźnie ma ogromne znaczenie. Mieszkania w stolicy potrafią być nawet ponad dwa razy droższe od takich samych mieszkań w małych miasteczkach.

Ostatnich z najważniejszych czynników, jakie mają wpływ na cenę nieruchomości ,jest jego usytuowanie. Ograniczając się do jednego miasta położenie mieszkania lub domu ma bardzo duże znaczenie. Droższe będą mieszkania znajdujące się w ścisłym centrum, z kolei apartament położony na obrzeżach miasta może być znacznie tańszy pomimo tego, ze wykończony jest w wyższym standardzie.

To, na jakie mieszkanie się zdecydujemy, zależy w dużym stopniu od naszych potrzeb. Jeżeli pracujemy w centrum i potrzebujemy być na czas w pracy, to powinniśmy rozglądać się za apartamentem w ścisłej okolicy miejsca naszej pracy. W przeciwnym wypadku będziemy spędzali długie godziny w korkach, co w dłuższej perspektywie czasu będzie nas więcej kosztowało od zakupu droższego mieszkania.