Praca i codzienne obowiązki sprawiają, że wspólne rodzinne posiłki nie są już powszechną praktyką. Warto jednak codziennie wygospodarować czas na spędzenie poranka lub wieczoru przy wspólnym stole, ciesząc się przygotowanymi samodzielnie potrawami. Pomoże w tym odpowiednio zaaranżowana przestrzeń – stół możemy umieścić w kuchni lub salonie, a jeśli mieszkanie jest wystarczająco przestronne, wygospodarować miejsce na oddzielną jadalnię. Wiele zależy od naszych codziennych przyzwyczajeń, liczby domowników czy częstotliwości organizowania spotkań w większym gronie.

Otwarta przestrzeń kuchenna

Połączenie kuchni i salonu zyskuje coraz więcej zwolenników – jest to rozwiązanie praktyczne w przypadku niewielkich mieszkań, bo jedno duże pomieszczenie spełnia kilka funkcji. Stół z krzesłami będzie estetycznym dopełnieniem aranżacji wnętrza i pozwoli na płynne połączenie strefy typowo kuchennej z wypoczynkową. Dodatkowo spędzanie czasu w kuchni przy przygotowywaniu posiłków nie będzie związane z koniecznością opuszczenia gości czy domowników.

Odpowiedni stół do małej i dużej kuchni

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest umieszczenie stołu w kuchni i stworzenie w niej kącika jadalnego. Salon pozostaje wówczas wyłącznie sferą relaksu, a jego wyposażenie może ograniczyć się do kompletu wypoczynkowego i niewielkiej ławy. Wybór stołu jest wówczas podyktowany przede wszystkim wielkością kuchni i możliwością ustawienia w nim mebla. Najbardziej uniwersalne wydają się stoły prostokątne i kwadratowe, które możemy przysunąć do ściany, dzięki czemu zajmują mniej miejsca. Pasują do nich zarówno nieco większe klasyczne krzesła z wyższym oparciem, jak również stołki i taborety, które będą idealnym rozwiązaniem dla niewielkich pomieszczeń.

Większa kuchnia pozwala na stworzenie odrębnej jadalni z dużym stołem, który sprawdzi się nawet podczas rodzinnych uroczystości czy spotkań w większym gronie towarzyskim. Efektownym rozwiązaniem jest owalny stół, który zapewnia gościom możliwość swobodniejszej komunikacji i rozmowy. Należy jednak pamiętać, że to mebel zajmujący wraz z krzesłami zdecydowanie najwięcej miejsca, a dodatkowo wymaga wolnej przestrzeni naokoło.

Względy praktyczne sprawiają, że klienci poszukujący stołów wybierają modele rozkładane. Na co dzień będzie to mebel, który posłuży rodzinie i nie zabierze zbyt wiele miejsca, jednak po rozłożeniu stanie się odpowiedni dla większej liczby biesiadników – niektóre stoły dają możliwość dodatkowego wysunięcia dwóch lub jednego blatu, więc sprawdzają się w wielu sytuacjach.