Właściciele mieszkań, którzy planują bezpiecznie wynajmować lokum, muszę być zabezpieczeni. Wrzesień i październik to czas, gdzie nabywców na wynajem jest o wiele więcej niż w pozostałe miesiące roku. To właśnie w te miesiące studenci mają ostatnią chwilę na znalezienie mieszkania okazyjnego. Jak zatem mądrze podejść do tematu? Cały proces powinien być przede wszystkim dobrze zaplanowany, a sami lokatorzy muszą również czuć się pewnie.

Najpierw trzeba przygotować mieszkanie.

Mieszkanie przeznaczone do wynajęcia, powinno być właściwie przygotowane. Muszę znajdować się w nim podstawowe meble, sprzęt AGD. To absolutne minimum, jakie musi zapewnić właściciel swoim nowym lokatorom. Osoby wynajmujące, którym zależy na długoterminowym wynajmie, często chcą sami wybierać meble, z których będą korzystać. Wynajmujący zazwyczaj w takich przypadkach obniża koszty, zwłaszcza jeśli wynajmuje mieszkanie studentom. Im wyższy jest standard, tym większy może być zysk, dlatego remont jest inwestycją w przyszłość, która zaprocentuje na pewno.

Oczywiście warto ustalać stawki za wynajem, opierając się na pewny standardach rynkowych i kryteriach. Bardzo istotne jest to, aby mieszkanie było wyremontowane oraz posiadało bezpieczne instalacje. Najlepiej umeblować mieszkanie tanio a dobrze, a jednocześnie w miarę neutralnie. W przypadku ekskluzywnych mieszkań, o wysokim standardzie, trzeba mieć na uwadze to, że będziemy mieli mniejszą grupę docelową. Najlepiej oszacować właściwy koszt wynajmu. Aby go prawidłowo określić, trzeba skorzystać z usług rzeczoznawcy lub indywidualnie oszacować cenę, na podstawie ofert, które są podobne i znajdują się w internecie. Warto przeanalizować jakie są koszty wynajmu podobnych mieszkań w okolicy i mieście.
Kolejnym dość ważnym krokiem jest zadbanie o formalności. Zabezpieczeniem właściciela jest dobrze sporządzona umowa, która chroni zarówno lokatora , jak i interesy wynajmującego. Umowy ustne nie są najlepszym rozwiązaniem, najlepiej by kontrakt zawarty był na piśmie. Na umowie powinna być napisana miesięczna kwota wynajmu, a także powinny zostać uwzględnione dodatkowe opłaty za media. Podczas wynajmowania mieszkania, trzeba przewidzieć różne scenariusze, dlatego, najczęściej wszelkie zabezpieczenia wpisuje się w umowie.