Umowa o wynajem powinna zawierać określenie, kto wnosi jakie płatności, jakie są warunki jej wypowiedzenia, kto odpowiada za potencjale naprawy i ponosi ich koszty. Warto również w tej kwestii skorzystać z rad ekspertów, radców prawnych, by umowa była zawarta zgodnie z prawem. Prawnik może wskazać najważniejsze punkty umowy oraz wyjaśnić pewne przepisy prawne, w tym obowiązki i zakazy. Dobrze sporządzona umowa może zabezpieczyć interes wynajmującego i zapewnić bezpieczeństwo lokatorom.

Ale zanim podpiszemy umowę…
Bardzo istotne jest ogłoszenie, które umieścimy w sieci. Wynajmując mieszkanie trzeba pamiętać o poprawnie sformułowanej ofercie. Im więcej szczegółów oraz dobrej jakości zdjęć, tym większa szansa na to, że nasza oferta zostanie zauważona. Treść ogłoszenia powinna być treściwa i dosyć krótka. Warto również ogłaszać się na zagranicznych portalach, gdyż obcokrajowców, którzy szukają mieszkania na wynajem jest coraz więcej. Ogłoszenie w języku angielskim zwiększa target odbiorców.

Zanim zdecydujemy się na wybór lokatorów, warto skupić się na naszych potrzebach. Tutaj bardzo istotna jest umowa, która gwarantuje nasze bezpieczeństwo. Lokatorzy są różni i warto pamiętać o tym, by zabezpieczyć swój dobytek przed tymi, którzy mogą np. często imprezować, a w ostateczności zdemolować mieszkanie. Warto również rozważyć, na jaki czas chcemy oddać mieszkanie pod wynajem. Samemu trzeba określić, komu najlepiej oddać mieszkanie, mając na uwadze to, że studenci zazwyczaj potrzebują wynajmu na okres trwania studiów, osoby z zagranicy mogą przebywać w naszym kraju tymczasowo, bo zwykle na okres trwania praktyk lub pracy. Lokatorzy, którzy zgadzają się na podpisanie wszelkich dokumentów oraz bez problemu dostarczają niezbędnych danych, są o wiele bardziej wiarygodni.

Bardzo istotne jest to, aby uwzględnić szczegóły płatności, określić ich metodę, kwotę oraz dzień, w którym będą wnoszone. Zabezpieczenie w postaci umowy jest bardzo istotne, stanowi to podstawę prawną, w sytuacjach konfliktowych, które mogą skończyć się w sądzie.Wynajem mieszkania jest procesem dość skomplikowanym, warto się do niego dobrze przygotować, oraz dostosować ofertę do wymagań rynkowych.