​Trawnik jest wspaniałym rozwiązaniem dla zagospodarowaniu nawet najmniejszych ogrodowych przestrzeni, bo po pierwsze nie tylko optycznie powiększa ogród, a po drugie sprawia, że domowy zielony zakątek będzie idealnym miejscem dla spotkań z przyjaciółmi czy też zabaw dla dzieci. By jednak tak się stało, warto zadbać o trawnik w odpowiedni sposób. Istotną kwestią jest wybór gatunku trawy.

Jeśli zależy nam na długotrwałym, kilkuletnim efekcie, warto zainwestować w kostrzewy, mietlice, czy wiechliny. Jeśli jednak nie mamy zbyt wiele czasu, wybierzmy trawnik z rajgrasu angielskiego, który już po upływie trzydziestu dni, zagwarantuje piękny zielony dywan, jednak po kilku sezonach zaczyna zanikać. Jeśli mamy jednak do dyspozycji małe przestrzenie, idealną inwestycja jest niska trawa rozłogowa np. kostrzewa czerwona rozłogowa i wiechlina łąkowa, ponieważ mimo iż rośnie wolno, to bujnie w efekcie tworząc piękny, zielony trawnik. Nieodłącznym elementem troski o trawnik jest jego koszenie, zależy ono od typu i rodzaju użytych mieszanek. Z zasady, wysokość trawy powinna wynosić od 10-15 centymetrów. W innym przypadku, zwiększa się ryzyko wypierania traw szlachetnych przez gatunki pospolite i chwasty. Niemniej jednak, koszenie wysokiej trawy poleca się w przypadkach, w których trawa jest nowo założona, na nierównym terenie. Koszenie traw, musi być dokładnie sprecyzowane w czasie, ani wysoka, ani zbyt niska trawa nie jest odpowiednim rozwiązaniem. Koszenie niskiej trawy może prowadzić do rozpleniania się mchów, wysuszenia trawnika a nawet uszkodzenia noży kosiarki. Wysokość cięcia decyduje o stopniu zagęszczenia trawnika – długości międzywęźli traw. Trawniki z przewagą traw kępkowych kosimy wyżej, z przewagą traw rozłogowych- niżej. Kwestią którą należy podjąć, jest temat pierwszego koszenia, w którym trzeba zastosować się do kilku zasad. Po pierwsze, trawa osiąga wysokość 6-10 centymetrów. Po drugie należy odpowiednio naostrzyć noże kosiarki po wtóre wysokość cięcia nie może przekraczać 8 centymetrów. Dodatkowo, procesem wspomagającym pierwsze koszenie jest zwałowanie trawnika lekkim wałem w celu dociśnięcia roślin i podłoża, co wyeliminuje ryzyko uszkodzenia noży czy też wyrwanie trawy z podłoża. Prócz samej czynności koszenia, istotny jest również jego czas, ten zależy z kolei od szybkości wzrostu traw, jednak w sezonie nie powinna być mniejsza od jednego koszenia w tygodniu. Jest również możliwość uwarunkowania częstotliwości koszenia od wysokości trawy, a więc gdy trawa jest około 1/3 dłuższa od wysokości zamierzonej.

Pielęgnacja zielonego dywanu, nie przebiegnie również bez regularnego podlewania, stosunkowo dużą ilością wody, szczególnie jeśli jest to etap intensywnego wzrostu. Częstotliwość nawadniania jest również bardzo różnorodna, należy zwracać uwagę na stan i głębokość zwilgocenia gleby, w innym przypadku trawa stanie się sztywna, przesuszona pozbawiona koloru. Optymalna głębokość zwilżenia gleby wynosi średnio 10-15 centymetrów, co stwarza idealne warunki do właściwego rozrostu systemu korzeniowego trawnika. Pora w której nawadniamy trawnik, jest również uwarunkowana od kilku czynników. Jeśli trawa jest zielona i sprężysta, warto podlewać trawnik wieczorem. Jeśli jednak zielone kępki są chore, należy podlewać trawę rano, by woda na źdźbłach mogła szybko wyschnąć. Ogólnie przyjęto, że popołudniowe podlewanie szkodzi roślinom. Jest to mit, podlewanie tego typu schładza rośliny, jednak nie jest to zalecane, ze względów ekonomicznych. W trosce o trawnik, warto również pamiętać o grabieniu. Grabienie jest również ważnym elementem pielęgnacji, ponieważ pozwala usunąć martwe elementy, drobne chwasty, dzięki czemu można cieszyć się pięknym, zielonym dywanem.​