Okap jest tym elementem wyposażenia kuchni, który zdaniem wielu osób jest po prostu niezbędny. Pomaga skutecznie eliminować zapachy powstające podczas gotowania potraw. Dzisiaj jednak bardzo często jest to także niezwykle ciekawy i interesujący element ozdobny naszej kuchni. W zależności od naszych potrzeb i wymagań możemy wybrać okap spomiędzy bardzo wielu ich rodzajów.

Zazwyczaj rodzaje okapów zależne są od sposobu w jaki się montuje. Okapy przyścienne są, jak sama nazwa pozwala się domyślać, montowane bezpośrednio do ściany. Niezwykle często dzisiaj na rynku można znaleźć tego typu okapy które można zamontować w rogu kuchni. Pozwala to na jak najlepsze wykorzystanie przestrzeni w tym pomieszczeniu. W znacznej większości takie okapy są dość sporych rozmiarów. Dlatego też są to bardzo często samodzielne elementy wykonywane na przykład ze stali nierdzewnej.

Jeżeli jednak ktoś nie ma tak dużej kuchni, odpowiednim rozwiązaniem dla niego mogą okazać się okapy podszafkowe. Montuje się je do spodu szafki znajdującej się na kuchenką, dlatego mają specyficzny wygląd. Ich górna część jest bowiem płaska, aby można było bez problemu przytwierdzić go do szafki. Nie oznacza to jednak iż mają małą moc wprost przeciwnie bywa, że mają znacznie lepsze parametry niż dużych wymiarów okapy montowane do ściany. Te okapy dodatkowo jeszcze mogą mieć funkcję, która polega na możliwości wysuwania tafli wciągającej zapachy znacznie dalej. Ten rodzaj okapu nazywany jest szufladowym.

Gdy ktoś ma dość dużą kuchnie, na pewno ciekawym rozwiązaniem będą okapy wyspowe. Obecnie bowiem coraz częściej w naszych kuchniach można znaleźć tak zwane wyspy, czyli szafki ustawione zazwyczaj na jej środku. Jeżeli zdecydujemy się na montaż w tym miejscu kuchenki, na pewno dobranie odpowiedniego okapu wyspowego będzie dobrym posunięciem. Obecnie znaczna większość okapów produkowana jest ze stali nierdzewnej. Nie tylko prezentują się one bardzo dobrze, lecz także pasują niemalże do każdego rodzaju kuchni, bez względu na jej styl czy zastosowane umeblowanie.

Okapy mogą mieć jednak różne kolory, najczęściej spotykane poza kolorem stali są białe i brązowe. Na pewno jednak warto zmierzyć miejsce, w którym ma być on zamontowany przed jego kupnem. Może się bowiem okazać, że będzie zbyt duży lub zbyt mały. Idealnym rozwiązaniem jest sytuacja, kiedy to najpierw kupujemy okap, a dopiero potem dobieramy odpowiednie umeblowanie do kuchni.

 

AGDhome.pl to jedna z czołowych sklepów na rynku sprzętu AGD i RTV, przeglądaj i kupuj sprzęt AGD do kuchni wiodących marek: Bosch, Teka, AEG, Electrolux, Amica, Beko i innych.