Zakup mieszkania to bardzo ważna decyzja, która zabiera nam czas na długo przed dokonaniem transakcji. Każdy z nas chciałby mieć swój własny kąt, ale taka decyzja wiąże się z bardzo dużymi kosztami, więc zachowanie zdrowego rozsądku jest jak najbardziej wskazane. Przede wszystkim należy zdecydować czy mieszkanie, które wybieramy jest z rynku pierwotnego czy wtórnego. To aspekt, który umożliwi nam łatwiejsze wybory na późniejszym etapie poszukiwań swoich czterech ścian. Każdy z nich rządzi się innymi prawami, które powinniśmy wziąć pod uwagę.

Rynek mieszkaniowy w Polsce 

Rynek mieszkaniowy w Polsce obecnie oferuje wiele ofert mieszkaniowych dla poszukujących . Są to zarówno mieszkania z rynku wtórnego lub nowe, z rynku pierwotnego.  Jednak dużą popularnością cieszą się mieszkanie deweloperskie z rynku pierwotnego. Takie inwestycje cieszą się dużą popularnością, ponieważ  spełniają wiele potrzeb kupujących i spełniają ich potrzeby. Takie mieszkania są miłe dla oka, nowoczesne i estetyczne.
Osiedla deweloperskie są dobrą opcją nie tylko dla młodych małżeństw i rodzin, ale także dla ludzi skupiających się na rozwoju osobistym, jak i dla takich, którzy marzą o posiadaniu „własnych czterech ścian” czy własnego kąta. 

Duża liczba Polaków woli inwestować w mieszkania nowe, deweloperskie niż takie z rynku wtórnego. Wyznając zasadę, „jak inwestować, to w nowe”.  Projekty mieszkań deweloperskich wpisują się w gusta młodych ludzi, mieszkania są nowoczesne i mają najwyższe standardy. Daje to  kupującym szeroki wachlarz opcji i możliwości. 

Mieszkania deweloperskie wśród kupujących cieszą się bardzo dużym zaufaniem. Kupujący mogą być pewni że mieszkanie jest pewne, brak w nim „nieprzewidzianych” i utajonych usterek. Nowe mieszkanie wiąże się także z ograniczeniem kosztów ewentualnych remontów, co również przemawia na jego plus. Biorąc pod uwagę, że mieszkania wtórne często posiadają ukryte wady, których zniwelowanie leży już w interesie nabywcy.
Jednakże przed zakupem mieszkania należy rozważyć wszystkie argumenty i kontrargumenty, które pozwolą nam podjąć najkorzystniejszą decyzję zarówno dla nas, jak i dla naszego portfela.