Zanim jeszcze wstawimy ofertę wynajmu do internetu, musimy przygotować plan. Nie da się ukryć, że wynajem mieszkania często jest sporą inwestycją. Dobrze jest podnieść wartość mieszkania i dostosować je do różnych celów, zależnie od tego, na jak długo, komu i jakie mieszkanie chcemy wynająć. Jeśli ma być to na okres długoterminowy, być może warto zostawić nowym lokatorom pole do popisu i pozwolić im na to, aby sami zadbali o aranżację czy też wyposażyć lokal w swoje meble. Studenci natomiast zdecydowanie bardziej preferują mieszkania, które są już umeblowane i posiadają przynajmniej podstawowy sprzęt AGD. Jeśli zrobimy remont i przez to wnętrza będą wyglądały elegancko i ekskluzywnie, musimy liczyć się z tym, że liczba zainteresowanych osób będzie mniejsza. Podobnie rzecz będzie wyglądać w przypadku tych mieszkań, które nie były remontowane przez kilkanaście lat, mogą one odstraszyć potencjalnych kandydatów.

Najważniejsze jest to, aby mieszkanie przeznaczone pod wynajem, było bezpieczne. Estetyka również ma spore znaczenie na etapie prezentacji, ale zdecydowanie bardziej istotne jest to, aby instalacja elektryczna działała bez zastrzeżeń. Trzeba usunąć wszelkie usterki w kuchni i łazience, sprawdzić, czy instalacja kanalizacyjna działa bez zarzutu.

Jak urządzić mieszkanie?

Kwestia ta może być problematyczna,. Co wybrać? Ekskluzywne i drogie płytki, czy panele podłogowe? Te rozwiązania na pewno są dobrym wyborem do własnego mieszkania, jednak to, które oddajemy pod wynajem nie powinno być dostosowane tylko i wyłącznie do naszego gustu i potrzeb. Luksusowe wyposażenie podniesie koszty najmu, dlatego trzeba się zastanowić, do jakiej grupy docelowej chcemy trafić z naszą ofertą? Najłatwiej jest znaleźć najemcę na tanie mieszkanie. Kluczowe jest tutaj wykończenie łazienki i kuchni, dlatego warto właśnie na nich się skoncentrować. Kiedy już to zrobimy, w kolejnym kroku możemy przejść do wyceny. Jeśli podejmiemy się tego samodzielnie, będzie to tańsze, ale rzeczoznawca od razu celnie dobierze cenę do lokalu. Cena wiąże się z wieloma czynnikami, z których jednym z ważniejszych jest stan mieszkania. Także jeśli chcemy zarobić więcej, zadbajmy i zainwestujmy w przygotowanie go do tego.

Wiele ciekawych porad i wartościowych informacji na temat remontu czy aranżacji mieszkania znajdziesz na blogu Mateomarket.