Inwestycja w mieszkanie bardzo często wiąże się z koniecznością zaciągnięcia kredytu, najczęściej hipotecznego. Naprzeciw młodym inwestorom w 2014 roku wyszedł rząd tworząc projekt Mieszkanie dla Młodych (MdM). Ten program rządowy stworzony został z uwagi na osoby, które miały w planach zakup pierwszego własnego mieszkania. Pomoc oferowana przez program MdM to pomoc dająca możliwość wzięcia dofinansowanie do wkładu własnego. Program MdM przetrwał do dziś i cieszy się dużą popularnością. W połowie roku 2016 została wyczerpana pula środków z programu MDM na rok 2017, o które można było starać się jeszcze w 2016 roku. Czas trwania programu przewiduje się na 2018 rok. 

Problemem jest fakt, że w programie chce wziąć udział więcej zainteresowanych niż przewidziano pieniędzy. Mimo wyczerpania się zasobów, deweloperzy nie przewidują wycofania projektu, bo jak sami mówią jego wygaszenie wpłynie na sytuację na rynku nieruchomości. 

MdM to program, który nie stawia ubiegającym się wysokich wymagań, dlatego jest on stosunkowo łatwy do osiągnięcia. Dlatego ubieganie się o niego jest rzeczą banalną. Wszystkie osoby, które chcą rozpocząć nowe życie we własnych czterech ścianach powinny zgłębić ten temat. Być może program rządowy Mieszkanie dla Młodych pomoże im w postawieniu tego milowego kroku w swoim życiu? Aha, warunkiem jest też tutaj to, że o takie dodatkowe środki mogą starać się tylko osoby, które nie ukończyły jeszcze 35 roku życia.

MdM – co i jak? 

Podstawowym warunkiem starania się o dofinansowanie jest wiek – nie może on przekraczać 35 lat. W programie mogą wziąć udział zarówno osoby samotne, pozostające w nieformalnych związkach, jak i małżeństwa. Dopłata z MdM przyznawana jest celem inwestowania w mieszkanie z rynku wtórnego lub pierwotnego czy także budowę domu jednorodzinnego. 

Beneficjentom przysługuje jednorazowe dofinansowanie w wysokości 5% na spłatę kredytu. 

Co potem? 

Program Mieszkanie dla Młodych planowo ma zakończyć się z końcem września 2018 roku. Mimo zbliżającej się nieuchronnie tej daty deweloperzy pozostają spokojni. Tłumacząc się, że transakcje z pomocą programu to niewielki procent wszystkich sprzedaży. Program jak na razie rozwija się znakomicie, chętnych jest wielu.