Wybór właściwego oświetlenia ogrodowego zawsze wiąże się z trudną decyzją. Czy mają przesądzić aspekty dekoracyjne czy praktyczne? Kupić lampy elektryczne czy solarne? Wszystko zależy od tego jaki charakter ma mieć nasz ogród oraz jakim celom ma służyć. Warto więc pomyśleć o lampach zewnętrznych już wcześniej, na etapie projektowania ogrodu.

Oświetlenie ogrodowe ma wiele funkcji, które nie ograniczają się tylko i wyłącznie do łatwego i szybkiego przemieszczania się po działce. Najważniejszą rolą lamp zewnętrznych jest to, że umożliwiają nam miłe spędzanie czasu z bliskimi w naszym ogrodzie, na świeżym powietrzu. Ważne jest więc, aby zapewniały widoczność, ale również nastrój i miłą atmosferę oraz, żeby były wytrzymałe i odporne.

Urok lamp ogrodowych
Właściwie dopasowane oświetlenie zewnętrzne nada naszej zielonej przestrzeni niezwykłej atmosfery i uroku. Zanim jednak zdecydujesz się na lampy lub kinkiety warto dokładnie przemyśleć jakie funkcje mają spełniać i jaki styl ma mieć twój ogród. Jeśli chcesz oświetlić ścieżkę to najlepiej zdecydować się na małe lampy solarne, które możesz łatwo ustawić w rządku i ewentualnie przenieść później w inne miejsce. Pamiętaj jednak, że muszą one być ustawione w miejscu dość słonecznym, tak aby mogły się naładować. W sytuacji gdy chcesz oświetlić np. oczko wodne lub element architektury warto zainwestować w reflektory. Ten rodzaj lamp zewnętrznych potrzebuje zasilania elektrycznego, dlatego musisz przemyśleć ich ustawienie tak, aby kable sięgały gniazdka. Dodatkowo musisz koniecznie zabezpieczyć kabel oraz gniazdko przez deszczem, wilgocią oraz zwierzętami.

Szeroki wybór
Kiedy już zaplanujesz swoją przestrzeń ogrodową funkcjonalnie i estetycznie możesz udać się do sklepu, gdzie znajdziesz szeroki wybór różnego rodzaju lamp. Najczęściej różnią się one materiałem, z którego je wykonano, wielkością, kształtem i designem. Oczywiście wszystko możesz dopasować do swoich osobistych preferencji – aluminium, tworzywo sztuczne, metal. Do tego dochodzą kolory, projekt i rodzaj zasilania. Najczęściej wybierane są kolory neutralne jak szary lub czarny, które delikatnie podkreślają urok ogrodu, nie dominując na zieloną aranżacją. Żeliwne lampy są dość ciężkie, dlatego najczęściej używa się ich w parkach, jednak zdarza się, że znajdą się i w prywatnym ogrodzie. Zazwyczaj jednak lepiej stawiać na materiały lekkie i trwałe. Aluminium pozwala na lakierowanie i jest odporne na różne warunki atmosferyczne, co jest bardzo istotne przy oświetleniu zewnętrznym. Przy wyborze lamp pamiętajmy również o elektryce. Lampy muszą pasować do instalacji elektrycznej w naszym ogrodzie. Warto tutaj skonsultować się ze specjalistą, gdzie otrzymamy profesjonalną poradę lub możemy poprosić o zaprojektowanie naszej instalacji elektrycznej w ogrodzie.