Zastanawiałeś się kiedyś jak mogą wyglądać domy przyszłości? Automatycznie sterowane, za pomocą specjalistycznych urządzeń, wnętrza oraz instalacje obsługujące kompleksowo wszystkie urządzenia, to nie wizja z filmu science-fiction. Dzisiejsze budownictwo polega na automatyce budynkowej.

Współczesny rozwój technologiczny sprawia, że nasze życie codzienne staje się coraz bardziej wygodne. Obecnie również w dziedzinie architektonicznej wprowadzono szereg nowych udoskonaleń, które są w stanie sterować energią elektryczną oraz poprawiać komfort użytkownika. Systemy takie wykorzystuje się w budynkach użyteczności publicznej jak szpitale, hotele czy centra handlowe, jednak coraz częściej znajdują zastosowanie w prywatnych mieszkaniach.

Inteligentne zarządzanie
Automatyka budynkowa – BMS: Building Managment System – to inaczej system zarządzania układami automatycznego sterowania w budynku. Zadaniem takiego rozwiązanie jest integrowanie instalacji, w które wyposażony jest obiekt. Tego rodzaju system zarządzania budynkiem łączy ze sobą w całość wszystkie podzespoły i układy w jedną całość, która pozwala oszczędnie i efektywnie kierować całym obiektem z jednego miejsca. Całość działa tak, że system nieustannie kontroluje parametry pracy poszczególnych urządzeń, informując o problemach czy awariach. W ten sposób nic nie umknie uwadze nadzorującego. Dodatkowo tryb udostępnia interfejs graficzny, który jest wyjątkowo czytelny i w łatwy sposób pozwala na podgląd wszystkich parametrów pracy oraz zmianę ustawionych funkcji. W tego rodzaju rozwiązaniu chodzi o to, żeby wszystko maksymalnie uprościć i scentralizować, otrzymując maksymalnie efektywne wyniki.  

Dwa podzespoły
System zarządzania budynkiem integruje głównie systemy sterowania funkcjami technicznymi, które można w zasadzie podzielić na dwa podsystemy – zasilania i sterowania energią elektryczną oraz sterowania komfortem. Pierwszy podsystem obejmuje zabezpieczenia i rozdzielnie elektryczne, instalacje oświetleniowe i pomiarowe, sterowanie i monitorowanie zadań, okablowanie instalacji zasilających , urządzenia i układy zasilania awaryjnego oraz transport pionowy i poziomy. Druga podgrupa zajmuje się głównie sterowaniem klimatyzacją, ogrzewaniem, wentylacją, nagłośnieniem oraz oświetleniem. Dodatkowo obsługuje urządzenia audio-video, ustawia system pogodowy oraz steruje systemami parkingowymi. Rozwiązanie takie stosuje się głównie w dużych obiektach takich jak hotele, osiedla mieszkaniowe, centra handlowe, biurowce i szpitale. 

Domy przyszłości to z pewnością domy ekologiczne, dlatego też takie źródła energii powinny wykorzystawać i taką energią również steruje podzespół. Tę energię pobierają na przykład baterie słoneczne, które nie dość, że są ekologiczne to jeszcze bardzo efektywne i pozwalają na zbiór energii wystarczający dla domu mieszkalnego.