Zakup nieruchomości to bardzo duży wydatek. Szczególnie jeżeli jest to wydatek finansowany z pieniędzy zaciągniętych na wiele lat w banku. Przed zdecydowaniem się na konkretną lokalizację oraz nieruchomość powinniśmy dokładnie przeanalizować różne warianty, oraz własne możliwości finansowe. Na kredyt powinny zdecydować się osoby, które posiadają stałe i pewne źródło dochodu oraz dysponują oszczędnościami, które pozwolą im na spokojne znalezienie pracy w przypadku jej utraty. Spore oszczędności są pewnego rodzaju zabezpieczeniem, które pozwala nam na regularne spłaty zadłużenia oraz na życie do czasu zdobycia nowego źródła dochodu.

Przed decyzją o zakupie warto jest też dokładnie obejrzeć nową nieruchomość. Jeszcze kilka lat temu spotkać można było sytuację, w której przedstawiciele biura nieruchomości wymagali od osób zainteresowanych obejrzeniem nieruchomości podpisania stosownej umowy, która wstępie wiązała ich i zobowiązywała do ewentualnego zakupu. W roku 2013 komisja nadzoru wprowadziła w życie ustawę, która skutecznie zatrzymała tego typu praktyki. Dzięki temu nie dochodzi już do podobnych sytuacji, które można nazwać w pewnym sensie naciąganiem klienta.

Obecnie nie potrzebujemy żadnej umowy, aby móc obejrzeć interesujące nas mieszkanie lub inną nieruchomość. Przecież to właśnie stan naszego przyszłego mieszkania jest jednym z kluczowych elementów, które wpływają na naszą decyzję o wyborze danej nieruchomości. Przed ostateczną decyzją warto jest dobrze zapoznać się z faktycznym stanem prawnym nieruchomości oraz stanem technicznym instalacji wewnętrznych w naszym przyszłym mieszkaniu. Ważne jest, żeby mieszkanie, które kupujemy na rynku wtórnym, nadawało się do zamieszkania tuż po zakupie lub po drobnych naprawach. Zaoszczędzi to nam sporo kosztów związanych z remontem. W chwili kiedy zdecydujemy się na zakup konkretnej nieruchomości, warto jest zacząć kompletować dokumenty i złożyć odpowiedni wniosek o udzielenie kredytu na zakup nieruchomości