Wśród badań, które przeprowadzane są w budownictwie mieszkalnym i przemysłowym, znajdują się między innymi pomiary szczelności powietrznej budynków. Takie badania mają kluczowe znaczenie dla komfortu korzystania z budynku, dlatego warto zlecić ich przeprowadzenie doświadczonej i sprawdzonej firmie. Na czym polegają badania szczelności powietrznej budynków i dlaczego należy je wykonywać? Czym kierować się przy wyborze wykonawcy? Odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania i wyjaśniamy najważniejsze kwestie związane z badaniami szczelności powietrznej budynków.

Po co przeprowadzać badanie szczelności budynków?
Wykonywanie badań szczelności powietrznej jest nieocenioną pomocą dla wszystkich, którzy chcą zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Na podstawie badań szczelności powietrznej można wykazać, którędy ucieka ciepło z budynku, dlatego przeprowadzenie takich pomiarów może przynieść wymierne korzyści w postaci większej ilości środków pozostających w naszym portfelu. Testy szczelności wykonywane są po to, by wskazać miejsca, którymi ucieka ciepło. Takie pomiary można wykonywać na każdym etapie inwestycji – zarówno w trakcie budowy, jak i przed planowaną modernizacją. Największe oszczędności można uzyskać decydując się na przeprowadzenie testu szczelności powietrznej już w czasie wznoszenia budynku. Gdy będziemy wiedzieli, w których miejscach domu znajdują się najbardziej newralgiczne punkty, będzie można szybko przedsięwziąć odpowiednie środki zaradcze. Przeprowadzenie badania szczelności powietrznej może pomóc wskazać przyczyny powstawania pleśni i grzybów a także wyjaśnić, dlaczego niektóre z pomieszczeń są chłodniejsze niż inne. 

Kiedy przeprowadza się pomiary szczelności powietrznej?
Urządzenia do wykonywania testów szczelności powietrznej są coraz nowocześniejsze. Dlatego pomiarów można dokonywać właściwie o każdej porze roku. 

Na czym polega metoda blower door test?
Badania szczelności powietrznej budynków określane są także jako blower door test. Nazwa nawiązuje do techniki przeprowadzania samego pomiaru, w trakcie którego wytwarzana jest różnica ciśnienia pomiędzy wnętrzem budynku a środowiskiem zewnętrznym. Podczas badania wykonywana jest tzw. próba szczelności. Na podstawie badania blower door test można określić współczynnik n50. Badanie przeprowadza się za pomocą nowoczesnej kamery termowizyjnej. Aby dokładniej ustalić miejsca nieszczelności, dodatkowo można wykorzystać generatory dymu.

Komu zlecić wykonanie badania szczelności powietrznej budynku?
Jeżeli chcemy wykonać testy szczelności powietrznej budynków metodą blower door test najlepiej zwrócić się z tym do sprawdzonej firmy. Przeprowadzaniem profesjonalnych testów szczelności zajmuje się firma TERMOCENT [https://termocent.com/badanie-szczelnosci-powietrznej-budynkow/]. Firma dysponuje najwyższej klasy urządzeniami pomiarowymi, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie precyzyjnych wyników pomiarowych. Każde badanie podsumowywane jest szczegółowym raportem, który można przedłożyć deweloperowi w celu ewentualnej reklamacji. Na podstawie raportu możemy ubiegać się o przeprowadzenie napraw przez dewelopera w ramach przysługującej gwarancji. Natomiast jeżeli nie mamy takiej możliwości, dzięki wskazaniu w raporcie miejsc, które należy naprawić, możemy w łatwy sposób przeprowadzić modernizację we własnym zakresie.