Ogrody można rozjaśnić wieloma rodzajami lamp. W zależności od ich zastosowania i miejsca ich umieszczenia należy wybrać odpowiedni ich rodzaj. Trzeba pamiętać również, że lampy to elementy aranżacji ogrodu i jego wystroju.

Funkcje oświetlenia w ogrodzie

Podstawową funkcją oświetlenia, nie tylko ogrodowego, jest oczywiście oświetlanie pomieszczeń, obiektów, czy przestrzeni, gdy widoczność jest ograniczona z uwagi na małą ilość promieni słonecznych. Oświetlenie w ogrodzie oświetla zatem chodniki, ścieżki, podjazdy, czy bramki po zachodzie słońca, ale także przed jego wschodem. Dzięki niemu jego użytkownicy mogą przez długi okres czasu korzystać z ogrodu.

Kolejna funkcja oświetlenia to funkcja dekoracyjna. Lampy za pomocą jednokolorowego lub wielokolorowego światła mogą podświetlać, czy oświetlacz wszelkie obiekty znajdujące się w ogrodzie: drzewa, rabaty, fontannę, oczko wodne, huśtawkę.

Żeliwne, czy aluminiowe?

Lampy i ich obudowy mogą być wykonane z przeróżnych tworzyw i metali. Mogą to być: żeliwo, aluminium, szkło, metal, czy włókno szklane. Żeliwne będę pięknie prezentować się w ogrodach w tylu dawnych, starych parków, szczególnie w towarzystwie ławek i zbiornika wodnego. Oświetlenie aluminiowe dostępne jest w wielu stylistykach, wzorach, kształtach oraz kolorach, dlatego najlepiej sprawdzi się w ogrodzie nowoczesnym.

Stojące

Najbardziej popularnym typem oświetlenia są małe słupki lub lampy stojące wysokie. Słupki można postawić wszędzie: wzdłuż chodnika, czy ścieżki, w okolicach oczka wodnego, koło bramki. Mogą posiadać mały daszek lub nie. Lampy stojące mogą być nowoczesne, bądź stylizowane na stare parkowe latarenki.

Kinkiety

Kinkiet to rodzaj lampy, które montuje się na twardych nawierzchniach, jak na przykład: ściany, ściany altan, przęsła furtki. Idealnie sprawdzą się także na tarasach, gdzie potrzebne jest oświetlenie stołu i drzwi wejściowych na taras.

Podłączanie instalacji

By podłączyć oświetlenie ogrodowe potrzebny będzie system kabli. Umieszcza się je od 20 cm do 40 cm pod ziemią w folii ochronnej, bądź specjalnych rurkach, by nie uszkodzić kabla podczas prac ogrodowych. Do oświetlenia ogrodowego najlepsze jest niskie napięcie.