Decydując się na pracę w branży pośrednictwa nieruchomości, powinniśmy przygotować się na wiele nadgodzin i spotkań z często bardzo problematycznymi klientami.

Do naszych codziennych obowiązków należeć będą spotkania z klientami, oprowadzanie ich po nieruchomościach oraz kontakt ze zleceniodawcami, którzy często stwarzają spore problemy podczas współpracy. Aby zostać przedstawicielem biura nieruchomości, nie musimy posiadać kierunkowego doświadczenia ani specjalnych predyspozycji do wykonywania tego zawodu. Podstawą w tej branży jest sumienność, pracowitość oraz odporność na stres, który towarzyszy temu zawodowi.

W pracy pośrednika nieruchomości spotkać się możemy z różnego rodzaju osobami. Jedne są bardzo pozytywnie nastawione do nas i do nieruchomości, które im prezentujemy, inne będą szukały pretekstu do wyżycia się na nas i wykręcenia się lub oszukania nas. Przed takimi oszustwami chroni nas umowa zawierana pomiędzy biurem nieruchomości a zleceniodawcą, którego nieruchomość zobowiązujemy się sprzedać lub znaleźć najemcę. W większości przypadków to przyszły najemca płaci prowizję dla biura nieruchomości, więc nie ma tutaj mowy o żadnych oszustwach. W przypadku gdy decydujemy się na to, aby to zleceniodawca wypłacił nam prowizję od nieruchomości, jaką wynajmiemy lub sprzedamy, mogą zacząć się problemy. W wielu przypadkach nieuczciwi zleceniodawcy mogą próbować wykręcić się z obowiązku uiszczenia prowizji dla naszego biura. Po to właśnie stworzona została umowa pośrednictwa. Są to jednak przypadki marginalne i zdarzają się sporadycznie, ale powinniśmy być przygotowani i na takie sytuacje.

Praca pośrednika to też ciągły rozwój i doszkalanie z technik sprzedaży oraz z zasad marketingu i reklamy. Tylko dobrze przygotowany i wyszkolony z tych technik pośrednik może liczyć na wysoką skuteczność oraz liczne prowizje i premie za dobrze wykonaną pracę. A premie mogą być bardzo wysokie. O ile przy wynajmowaniu mieszkania są to kwoty rzędu kilkuset złotych, to przy sprzedaży możemy zarobić nawet kilka tysięcy złotych za nieruchomość.