W każdym mieście znajduje się jedno, a nawet kilka osiedli w tzw. starym stylu budowlanym. Są to po prostu wielkie szare bloki z wielkiej płyty znane nam ze starego i bardzo popularnego przed laty serialu Alternatywy 4. Bloki te nie były budowane zbyt dokładnie i z dbałością o szczegóły i wykonanie. Bloki z wielkiej płyty budowane były w sposób masowy, szybki a w wielu przypadkach najważniejsze dla odbiorcy budowy było to, żeby wszystko trzymało się kupy, a blok stał wg planów budowy.

Bardzo dużymi bolączkami bloków z wielkiej płyty są instalacje wodno-kanalizacyjne. W większości bloków przeciekają one lub wydają dziwne dźwięki jak na złość w szczególności w okresach nocnych. Bardzo wielu mieszkańców bloków budowanych w starym stylu skarży się na niedogodności związane ze źle rozplanowanymi pomieszczeniami oraz mało oszczędnymi instalacjami grzewczymi.

Bardzo dużą bolączką tego typu budownictwa jest też brak dobrego docieplenia ścian. Pomimo że w ostatnich kilku latach wiele miast zaczęło inwestować w bloki i ocieplać je, to nadal jest wiele osiedli, które w okresie zimowym muszą być dodatkowo dogrzewane piecykami elektrycznymi.

Mieszkanie w domu z wielkiej płyty ma jeszcze inny bardzo duży minus. Jest nim duże skupisko ludzi na stosunkowo małej powierzchni. Dawniej budowano, a wręcz upychano bliki bardzo blisko siebie. Sprawiło to, że na niewielkiej powierzchni może mieszkać nawet kilkaset osób, co skutecznie utrudnia życie i wypoczynek.

Na szczęście czasy, w których bloki z wielkiej płyty dawno minęły i coraz częściej możemy spotkać piękne osiedla domków jednorodzinnych lub niewielkich i przyjaznych rodzinom kilkupiętrowych bloków. Tego typu mieszkania posiadają bardzo często własny ogród lub duży taras. Takie rozwiązania w sposób znaczący wpływają na komfort życia i wypoczynku mieszkańców. Dają one pewnego rodzaju namiastkę posiadania własnego domu bez konieczności wydawania dużych pieniędzy na jego zakup, gdyż mieszkania są często nawet o połowę tańsze od domów wolnostojących.