W dobie kryzysu ekonomicznego oraz dość dużego bezrobocia, statystycznemu Polakowi bardzo często udaje się zaoszczędzić jedynie na małe mieszkanie, mimo tego, że marzy on o dużej przestrzeni. Pewnego rodzaju zastępstwem może okazać się tutaj kupno mieszkania z dużym tarasem. Gdy zdecydujemy się na kupno mieszkania, wersja z tarasem nie powinna być o wiele droższa. Powierzchnia balkonu lub tarasu nie stanowi bowiem powierzchni użytkowej lokalu, jest jedynie jego powierzchnią dodatkową. Dlatego też na rynku pierwotnym lub wtórnym, koszt takiej powierzchni w przeliczeniu na 1m2 będzie niewielki w porównaniu do lokalu większego. Zatem jeśli nie stać nas na duże mieszkanie, warto wybrać mniejsze, które będzie miało taras lub balkon.

Dają one wrażenie większego mieszkania, przebywanie w nich sprawia, że czujemy większą przestrzeń, niż ta rzeczywista. Na balkonu co prawda nie można zrobić drugiego pokoju, jednak jest to miejsce, które możemy sobie urządzić według własnych potrzeb i cieszyć się spędzaniem na nim czasu. Można tam poczytać książkę lub gazetę, wypić kawę lub po prostu posiedzieć w samotności. Podczas lata można na tarasie rozłożyć leżaczek lub parasol chroniący przed nadmiarem słońca.

Czasem można również zrobić grilla.

Jeśli taras ma dość znaczną powierzchnię, możemy na nim zrobić ogród. Wysokie tuje mogą odgrodzić nas od wzroku sąsiadów, można również posadzić kolorowe kwiaty, które dodadzą uroku przestrzeni wokół nas. Można również zamiast kwiatów posadzić świeże warzywa lub owoce, pomidory, ogórki lub zioła. Należy jednak mieć na uwadze to, że trudno może być nam znaleźć małe mieszkanie, które jednocześnie będzie posiadało duży balkon czy taras. W nowych budownictwach możemy jednak znaleźć takie oferty, gdzie na ostatnich kondygnacjach pojawiają się one. Zazwyczaj jednak deweloperzy nie chcą marnować przestrzeni na dodatkowe zabudowanie, które nie przyniesie im maksymalnego zysku, który jest dla nich najważniejszy. W przypadku starszych budownictw często zdarza się tak, że balkony są niewielkie, co sprawia, że nie dają zbyt wielu możliwości do ich kreatywnego wykorzystania, a często może być również tak, że ich rozmiar uniemożliwia swobodne przebywanie na nim choćby dwóch osób jednocześnie.