Rynek mieszkaniowy rządzi się swoimi prawami. Osoby, które kupiły wydawałoby się świetne mieszkanie, w dobrej lokalizacji i myślą o jego wynajmowaniu i zarabianiu na tym często czekają długie miesiące, zanim znajdą osobę, która zdecyduje się na wynajem. Czym więc kierujemy się w wyborze mieszkania i co ma wpływ na wybór danej lokalizacji?

Kluczową rolę w wyborze danej nieruchomości nadal odgrywa jej cena. Nie ma znaczenia czy chodzi o wynajęcie, czy zakup mieszkania, to cena znacząco wpływa na to, czy wybierzemy dane mieszkanie, czy też nie. Zarobki w naszym kraju nie są zbyt wysokie i nie każdego stać na wydanie nawet 2000 zł miesięcznie na wynajęcie mieszkania. Pomimo że jest to nieruchomość bardzo komfortowa i w pełni urządzona, to osoby z mniejszą ilością gotówki zdecydują się na tańsze mieszkanie i tym samym oszczędności.

Kolejną sprawą, która ma wpływ na wybór mieszkania, jest jego lokalizacja. Przykładem niech będzie osoba pracująca w centrum Warszawy, która codziennie musi dojechać do pracy na godzinę 8. Dla takiego człowieka najważniejsza będzie sprawa miejsca, w jakim usytuowane jest mieszkanie. Im bliżej miejsca pracy, tym lepiej dla niej. Niewiele osób ma ochotę spędzać czas w korkach, dojeżdżając z obrzeży miasta. Pomimo że okolica jest spokojna i sprzyja wypoczynkowi, to nie jest opłacalne dojeżdżanie, gdyż stracimy na to codziennie nawet po 3 godziny. Takie osoby będą szukały może nieco droższych mieszkań, ale w ścisłym centrum skąd do pracy można dojechać komunikacją miejską lub metrem.

Ostatnim, lecz nie najmniej ważnym czynnikiem wpływającym na wybór mieszkania jest jego powierzchnia oraz usytuowanie względem stron świata. Idealnym rozwiązaniem jest mieszkanie, które okna ma usytuowane na wschód i zachód. Takie mieszkanie przez cały dzień jest dobrze nasłonecznione i bardzo przytulne. Powierzchnia ważna jest w przypadku, gdy planujemy założenie rodziny. Nie możemy sobie wtedy pozwolić na mieszkanie w ciasnej kawalerce lub niekomfortowym mieszkaniu z małą powierzchnią.